Mardin tarihi kültürü haritası

Mardin Dargeçit

 

Mardin’in Dargeçit ilçesi, çok köklü geçmişe sahip olan bölgelerden birisidir. Kher-Boran, Kerboran gibi isimlerle de anılan ilçenin eski halkının Süryani ve Kürtler olduğu bilinmektedir. Zaman içerisinde göçlerle giderek büyüyen ilçe, 1900’lerden itibaren beş yüz civarı ailenin yaşadığı bir şehir konumuna gelmeyi başarmıştır. Dargeçit 1987 yılına kadar Midyat ilçesine bağlıydı. 1987 yılında Midyat’tan ayrılan Dargeçit, tek başına bir ilçe konumuna gelmiştir.

 

Ortalama olarak 900 metrelik bir rakıma sahip olan ilçenin yüzölçümü 550 kilometre civarındadır. İlçe 37-38 Kuzey paralelleri ile 41-42 Doğu meridyenleri arasında yer almaktadır. Mardin ili Güneydoğu Anadolu’nun en dağlık yörelerinden birisidir. Dargeçit ilçesi de Mardin’in engebeli alanlarından birisini oluşturmaktadır. Ancak Dargeçit ilçesinde yüksekliği çok fazla olan bir dağ yer almamaktadır. İlçenin sırtı iki tepeye dayalı bir şekildedir. İlçenin doğusunda yer alan Site Dağı, bilinen en yüksek yeridir. İlçede ormanlık alan yok denecek kadar azdır. Toprakların büyük bir kısmı meşe ve palamuttan oluşan alanlarla kaplıdır. Orman kalıntısı olarak bölgede sadece meşe ve palamut bulabilmek mümkündür. İlçede son yıllarda özellikle bu meşe ve palamut varlıklarını korumaya yönelik bazı çalışmalar başlatılmıştır.

 

Dicle Nehri, ilçenin yaklaşık olarak 10 km uzağından geçmektedir. Su kaynakları olarak ilçe verimsiz bir konumdadır. Genellikle çevre köylerden geçen akarsulardan yararlanılarak sulu tarım yapılmaya çalışılmaktadır. İlçede içme suyu kaynağı da oldukça azdır. İlçenin bazı köylerinde içme suları, yağmur sularının doldurduğu kuyulardan temin edilmektedir. İlçede tamamen karasal iklim hakim olmaktadır. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir. Yağışlar genellikle ilkbahar ve kış aylarında olmaktadır.

 

Son yapılan sayımlara göre ilçe nüfusu 27 bin civarındadır. Bu nüfus ilçe merkezi ve köylerine hemen hemen eşit bir şekilde dağılmış bulunmaktadır. İlçe tarihi bakımdan oldukça eskiye uzanması bakımından, birçok eski kalıntıya da sahiptir. İlçede birçok eski Süryani kiliseleri ve Ortodoks mezarlıkları görebilirsiniz. Bu kalıntıların doğal yapıları tamamen korunmakta ve herhangi bir zarara uğratılmamaktadır. Bu kiliselerin çoğu, ziyarete açık olduğu için bölgeye gelen insanların buraları gezme imkanı bulunmaktadır.

 

Mardin tarihi kültürü haritası” üzerine bir yorum

  • Doğu illeri arasında ki en güzel iç anadolu bölgesi olan mardin de sizlerde istediğiniz zaman Mardinli insanların kapılarını çalabilir ve onlara misafir olabilirsiniz. Sizlerde Mardin gibi güzel bir şehirde aileniz yada sevdikleriniz ile birlikte çok güzel zamanlar geçire bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir