Karabük Tarihi Mekanları Gezilecek Yerleri

Karabük – Eflani

 

Karabük’ün önemli ilçelerinden birisi de Eflani’dir. Eflani ilçesi şehrin kuzeydoğusunda yer alıyor. Eflani ilçesinin özelliklerinden birisi de kentte çok sayıda mermer ocağının olmasıdır. Ayrıca ilçede büyük uğraşlarla çıkarılan mermerler sadece ülke içinde değil, aynı zamanda yurtdışına gönderilerek farklı ülkelerde de kullanılıyor. Eflani ilçesi birçok özelliği ile Karabük için önemlidir. İlçenin diğer ilçelere göre oldukça önemli olan başka bir özelliği ise Ulu Yayla’ya ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Ulu Yayla’da her yıl birbirinden renkli şenlikler yapılır ve yayla ülkenin en uzun yaylası olma özelliğini de taşımaktadır. Bu yüzden yılın her anı Eflani ilçesine çok sayıda yerli ve yabancı turist gitmektedir. Karabük – Eflani bu anlamda da önemlidir. Bu arada Karabük – Eflani arasındaki mesafenin oldukça yakın olduğunu ve isteyen herkesin il merkezinden Eflani’ye rahatlıkla gidebildiğini de hatırlatalım.

 

Eflani, gelişen teknolojiye ve geçen zamana göre halen gelenek ve göreneklerine bağlı bir ilçedir. Ancak tabi ki bazı adetlerde küçük değişiklikler yapılmıştır. Örneğin eski zamanlarda Eflani ilçesindeki evlilik düğünleri sekiz gün boyunca devam ediyordu ancak günümüzde bu kadar uzun süre düğün yapan kişi sayısı oldukça azdır. Düğün günü kısalmış olsa da düğünlerde yapılması gerekenler, verilen yemekler ve bunun gibi birçok konuya tüm Eflani halkı dikkat eder. Aynı şekilde cenazelerde cenaze evinde yemek veriliyor olması da Eflani halkının halen dikkate aldığı adetlerdendir. İlçenin en önemli yöresel lezzetlerinin başında ise bandırma yemeği bulunuyor. Bunun dışında malak, gözleme, mantar çapacı, mısır çizlemesi yörenin önemli yemeklerindendir. Sarığı burma ve miyena helvası da Eflani ilçesinin en önemli tatlılarındandır. Bu yüzden Eflani’ye gittiğinizde Eflani mutfağından birkaç lezzetin tadına bakmayı unutmayın.

 

Karabük Tarihi Mekanları Gezilecek Yerleri” üzerine bir yorum

  • Karabük ve Karabük civarında ki en güzel dostlukları masaj hizmetinden tutunda doğal su kaynaklarına kadar her türlü eğlenceyi rahatlıkla sizlerde Karabük sitemiz üzerinden gerçekleştire bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir