Kahramanmaraş Tarihi Kültürel yerleri

Kahramanmaraş Afşin

 

Afşin Kahramanmaraş’ın doğal güzelliğine sahip ve tarihiyle meşhur bir ilçesidir. Afşin nüfusu 81.390 kişi den oluşmaktadır. Bu nüfusun 41.523 kişisini erkek nüfusu oluşturur. 39.867 kişisini de kadın nüfusu oluşturur.

 

Afşin tarihi Kahramanmaraş müzesinde sergilenen mozaiklerin incelenmesiyle geçmişinin M.Ö ye dayandığı görülmektedir. Afşin tarihi aynı zamanda Kahramanmaraş tarihinden daha da geçmişe dayanmaktadır.

 

Afşinlin kuruluş tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır. Asurlar ve Persler bu ilçeye hâkim olmuşlardır.

 

Aynı zamanda Roma İmparatorluğu bu bölgede belirli bir dönem yaşamıştır. Daha sonra ise Bizans hâkimiyeti hüküm sürmüş, Arap istilaları sonucunda Araplar bu bölgeyi yerleşim yeri olarak kabul etmişlerdir. 1071 Malazgirt zaferiyle Türkler bölgeye hâkim olmuş ve yakın tarihe uzanan bilgiler Türk döneminden alınmaktadır.

 

Afşin’e ulaşım tamamen kara yolu üzerinden sağlanmaktadır. Türkiye’nin en büyük termik santrallerinden biri olan Afşin Elbistan termik santrali bu şehirde bulunur.

 

Afşin aynı zamanda din turizmi gelişmiş olan bir kenttir. Bölgede bulunan Ashab-ı kehf Bizans dönemine, Selçukluların fethinden sonra Hıristiyanların ve Müslümanlarında sıkça ziyaret ettiği kültürel mirastır.

 

Yedi uyurlar hadisesi adıyla vuku bulunan ilçe Allah tarafından uzun yıllar uyutulup uyandırılan inançlı yedi gencin ve köpekleri Kıtmir’in sığındığı bir mağaradır.

 

Afşin Türkiye nin en büyük termik santraline sahip olan bir ilçe olarak ününü duyurmuştur. Afşin Elbistan termik santralleri A ve B santralleri bu ilçede bulunmaktadır.

 

Aynı zamanda ilçe sınırında kömür havzaları da bulunmaktadır. Afşin karasal iklime sahip olan bir bölge olmakla birlikte zengin linyit yatakları bulunan bir ilçedir.

 

Afşin’de ekonomi her zaman gelişmiştir. Afşin de özellikle tarım çok gelişmiştir. Afşin de sanayi ziraatı, hububat bakliyat meyve ve sebze ticareti yapılmaktadır.

 

Afşin’de büyükbaş küçükbaş ve kümes hayvancılığı günümüz şartlarında değil de daha ok kişilerin imkânlarıyla yetiştiriciliği sağlanmaktadır.

 

Merkezi Afşin olan ilçenin topraklarının ve kentin yerleştiği alan genelde engebeli bir şekle sahiptir. Ve çok geniş tarım arazileri yoktur.

 

Elbistan ovası ve etrafında daha çok tarım faaliyetleri gerçekleştirilir ve ilçe ürünleri buradan sağlanmaktadır. Afşin etrafındaki Göksun çayı, hurman çayı ve mağragözü çayı bu toprakların sulama ihtiyacını karşılamaktadır.

 

Doğal yapısı ile din turizmi ile ve ülke ekonomisine büyük katkısı bulunan termik santralleri ile Türki yenin önemli ilçelerindendir.

 

 

 

 

Kahramanmaraş Tarihi Kültürel yerleri” üzerine bir yorum

  • Kahramanmaraş özellikle de son zamanların en çok ziyaret edilen şehirleri arasında, sizlerde maraş gibi güzel bir şehire gelerek burada ki maraş kesme dondurmasından yemeden gitmeyiniz. Maraşın sıcak kanlı samimi içten insanları sizlere her konuda yardımcı olabilirler. Kahramanmaraş gibi güzel bir şehirde sizlerde istediğiniz gibi arkadaşlıklarınızı kurarak eğlenceli zamanlar geçire bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir