İzmir tarihi mekanları ve gezilecek yerleri

İzmir – Bornova

 

Ülkenin önemli şehirlerinden birisi olan İzmir’in dikkat çekici şehirlerinden birisi de Bornova’dır. Bornova aynı zamanda şehrin en büyük ilçeleri arasında yer almaktadır. Bornova nüfus olarak da oldukça kalabalıktır. Öyle ki Bornova ilçesinde beş yüz bine yakın kişi yaşamaktadır. Bornova’da İzmir’in diğer ilçelerinde olduğu gibi yıl içerisinde sürekli olarak ziyaret edilen şehirlerden birisidir. Çünkü, İzmir ülkenin turizm cennetlerinden birisidir ve Bornova’da bu konuda şehrin önde gelen ilçelerinden birisi olarak gösterilebilir. İzmir – Bornova arasındaki mesafe de oldukça kısadır. 12 kilometre gibi bir mesafede olan Bornova’ya taksi, dolmuş ve otobüs gibi ulaşım araçları ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Bornova konum olarak da oldukça önemli bir konumdadır. İzmir’in diğer ilçeleri ile kıyaslandığında Bornova ilçesi tüm ilçelerin tam merkezi durumundadır. Bu yüzden İzmir’in her yerinden Bornova’ya rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor.

 

İzmir yöresel yemekleri ile de dünyaca ünlü bir şehir olduğu için Bornova ilçesinde de neredeyse şehir merkezinde hazırlanan ve meşhur olan lezzetler, Bornova ilçesinde de hazırlanmaktadır. Elbette Bornova mutfağı söz konusu olduğunda da ilk olarak akla gelen besin balıktır. Bu yüzden ilçede de balık tüketimi oldukça fazladır. Balığın her türünü farklı pişirme yöntemleriyle birlikte ilçede bulmanız mümkündür. Ayrıca zeytinyağlılar da İzmir e Bornova mutfağının en önemli lezzetlerindendir. Bunların dışında keşkek, kumru, sütlü balık, kabak pabucaki, sakızlı un kurabiyesi, papaz yahnisi, kol böreği, pirinçli domates çorbası ve tel kadayıf Bornova’nın diğer önemli lezzetlerindendir. Sizlerde İzmir’in oldukça önemli olan ilçesi Bornova’ya gitmeyi düşünürseniz ilçeye gittiğinizde birbirinden lezzetli yiyeceklerin sizleri beklediğini unutmayın. Bornova ilçesinin farklı bölgelerine yayılmış olan restoran ve lokantaların büyük bir çoğunluğunda bu güzel lezzetleri bulabilirsiniz.

İzmir tarihi mekanları ve gezilecek yerleri” üzerine bir yorum

  • İzmir doğal güzelliği ile adeta gelen insanları büyüleyen bir şehir, sizlerde İZMİR gibi özel bir şehir de kendinizi biraz da olsa şımarak her türlü dostluklarınızı gerçekleştire bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir