Bayburt tarihi güzellikleri

Bayburt-Aydıntepe

Ülkemiz Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Bayburt ilinin, geçmiş yıllarda Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde varlığını sürdürdüğü, imparatorluk bölündükten sonra Doğu Roma İmparatorluğu sınırlarında kaldığı yapılan araştırmalar sonucunda ulaşılan bilgiler arasında yer almaktadır. Ayrıca Türkmenlerin Anadolu Bölgesi içerisinde yerleştikleri ilk yer olarak da bilinen Bayburt, bugün sınırlarında hala çoğunlukta olan Türkmen vatandaşları barındırmaktadır.

Yaklaşık olarak 20 yıl öncesine kadar Gümüşhane ilinin sınırları içerisinde bulunan bir ilçe olarak karşımıza çıkan, ancak daha sonra Bayburt ili sınırlarına dahil eden ve bu ilin bir ilçesi sayılan Aydıntepe ise il içerisinde tarihe katkı sağlamış olan ilçelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Urartular, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu Devleti, Saltuklu Devleti, Danişmendliler gibi birçok uygarlığın hakimiyeti altında yıllarca varlığını sürdürmüş olan Aydıntepe’nin sınırları içerisinde tarih sayfalarındaki bu önemi ile sırası ile bütün uygarlıkların izlerine rastlamak bugün hala mümkün.

Çok değil bundan sadece 2-3 yıl önce keşfedilmiş olan Aydıntepe Yeraltı Şehri bölgenin gezilip görülmesi gereken bir numaralı adresi olarak karşımıza çıkıyor. Aydıntepe Yeraltı Şehri’nin içerisinde keşfedilmeyi bekleyen birçok alanın olması bölge turizminin hareketlenmesine katkı sağlayan başlıca sebeplerden biri.

Yöre yemeklerinin ziyaretçilerin hemen hemen tamamı tarafından büyük bir zevkle tüketildiğini söylemek mümkün. Nerede ise bütün damak zevklerine hitap eden yemeklere sahip olan yöre mutfağının içerisinde; kaygana, ıspanak kayganası, papara, bulgur çorbası, patates çorbası, yavan çorba, kavut çorbası, herle çorbası, fasulye lahanası, kuzu kulağı lahanası, çiriş lahanası, ebem ekmeği lahanası, pirpirim lahanası, sıvıklı, haşıl, ditme pilavı, ev eriştesi, gendime pilavı, göbekli pilav, işkembe köftesi, ziron, hingel, yoğurtlu kesme mantı gibi sayısız tarif yer alıyor.

Yöre adetleri arasında ise gelinin düğünden 15 gün önce yakınları tarafından yemeklere davet edilmesi ve buralarda eğlence düzenlenmesinin “kınaya çakma” olarak adlandırılması dikkat çekmektedir.

 

 

Bayburt tarihi güzellikleri” üzerine 2 yorum

  • Bayburt doğal su kaynakları ve şifalı suları ile adeta BAYBURTA başka şehrlerden insanların gelmelerine aracılık ediyorlar. Sizlerde bayburt ve civarında güzel zaman geçirmek istiyorsanız en ideal yer diye biliriz.

  • Bayburt tarihi kültürü bakımın dan oldukça zengin halkı da çok cömerttir. Sizlerde Bayburtta en güzel arkadaşlıkları ve samimi dostlukları kurarak tatil yapmak istediğiniz zamanlarda en güzide arkadaşlıklar arasından yemekleri ile zengin bir şehir olan bayburt da güzel zaman geçire bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir