Batman tarihi ve kültürü

Batman – Gercüş

 

Gercüş, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Batman’ın önde gelen ilçelerinden birisidir. Batman – Gercüş arasındaki mesafe ise yaklaşık olarak 60 kilometredir. Şehir merkezinden Gercüş ilçesine gitmek isteyen kişiler otobüs ve taksi gibi ulaşım araçlarını kullanarak rahatlıkla ilçeye gidebilirler. Gercüş ilçesinde yaklaşık olarak yirmi bin kişi yaşıyor ancak ilçe yıl içerisinde sürekli olarak özellikle yerli turistler tarafından ziyaret edildiği için ilçe sürekli olarak hareketlidir. Gercüş ilçesinin Batman açısından önemi çok büyüktür. Çünkü Gercüş Batman’ın ilk yerleşim bölgelerinden birisidir.

 

Batman ilçelerinden birisi olan Gercüş’te halkın büyük bir çoğunluğu hayvancılık ve tarımla uğraşarak geçimlerini sağlamaktadır. Bu yüzden arpa, buğday ve nohuda ilçenin yer yerinde sıklıkla rastlamak mümkündür. İlçede iklim olarak ise karasal iklim etkilileri hissedilir, bu yüzden yaz ayları oldukça sıcak, aynı zamanda kurak geçerken, kış ayları ise sert ve soğuk olarak geçer. Bu yüzden eğer sizlerde Batman’ın bu şirin ilçesini ziyaret ettiğinizde güzel bir havada dolaşmak ve ilçenin güzelliklerine tanıklık etmek isterseniz yaz mevsimindeki ayları tercih edebilirsiniz. Batman’ın Gercüş ilçesinde görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Bu yerler arasında ilk olarak görülmesi gereken yerler ise Gercüş’ün sembollerinden olan Kalelerdir. İlçede birbirinden farklı çok sayıda kale bulunuyor. Farklı bölgelere ayrılmış olan kaleleri ziyaret ederek ilçedeki gezinize başlayabilirsiniz. Ayrıca tarihi manastırlar, türbeler, camiler, konaklar ve köprüler de ilçede görülmesi gereken tarihi yerlerdendir.

 

Gercüş birbirinden lezzetli olan çok farklı lezzetlerin olduğu önemli bir mutfağa da sahiptir. İlçenin en önemli yemeklerinden birisi olan Perde pilavının tadına mutlaka bakmanız gerekiyor. Farklı bir tarifle yapılan pilavın tadının ne kadar farklı olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Ayrıca Şam börek ve bumbar ilçenin önemli lezzetlerindendir.

Batman tarihi ve kültürü” üzerine 2 yorum

  • Batman’da ki en güzel yemek yenecek mekanlar ve turist olarak gidildiğin de sizler için en büyüleyici aklınızı alacak olan tarihi mekanları kalacak yerleri istediğiniz zamanlarda görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir