Bartın Amasra Tarihi Kültürü

Bartın – Amasra

 

Karadeniz Bölgesinin önemli illerinden birisi de Bartın’dır. Bartın çok büyük bir il olmamakla birlikte kendi sınırları içerisinde birkaç tane ilçeye sahiptir. Bu ilçeler arasında dikkat çeken ilçelerden birisi de Amasra’dır. Bartın – Amasra arası oldukça yakındır. Kent merkezi ile Amasra arasında ortalama olarak 20 kilometre bulunuyor. İlçe ile il arasında mesafe oldukça kısa olduğu için şehir merkezine çeşitli ulaşım araçları ile kısa sürede ulaşım sağlanabiliyor. Amasra’nın tarihi ise 3000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Amasra’nın Bartın açısından en önemli özelliklerinden birisi günümüzde halen turizmin önde olan ilçelerinden birisi olmasıdır. Her yıl çok sayıda kişi Amasra’yı ziyaret etmektedir. Üstelik sadece yerli turistler değil, aynı zamanda yabancı turistler tarafından da Amasra sürekli olarak ziyaret edilmektedir. İlçeye giden ziyaretçiler konaklama konusunda da oldukça geniş seçeneklere sahip olmaktadır. Ancak ilçedeki konaklama şeklinin genellikle pansiyon olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir nedenle ilçeye giden ziyaretçiler istedikleri pansiyonlardan birisini tercih ederek rahatlıkla konaklamalarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca ilçede birkaç farklı otelde de kalınabiliyor.

 

Amasra gezilecek yerler konusunda da oldukça farklı seçeneklere sahiptir. Yani ilçede görülmeye değer olan çok sayıda turistik ve tarihi yapı bulunuyor. Güzelcehisar Lav Sütunları, Güzelcehisar Kalesi, Amasra Bakacak Mevkii, Amasra Küçük Kilise ve Amasra Edhem Ağa Konağı ilçede ilk olarak görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca Amasra Ağlayan Ağaç, Direkli Kaya, Amasra Delikli Şili ve Amasra Kemerdere Köprüsü de Amasra’nın en önemli gezilecek yerlerindendir.

Amasra’nın meşhur lezzetlerinden bahsetmemiz gerekirse de lokma tatlısı, ballı yoğurt, Amasra Salatası, meyveli kurabiye, Amasra martısı, gözlemci ulviye, su böreği, kabak burması, Amasra Pidesi ve Güveçte Fener Balığı’nın enfes lezzetlerden olduğunu söyleyebiliriz.

Bartın Amasra Tarihi Kültürü” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir